BIBLIOTEKA

zaprasza w godzinach

poniedziałek 8.30 - 14.30

wtorek 8.30 - 14.30

środa 8.30 - 14.30

czwartek 10.00 - 16.00

piątek 8.30 - 14.30


ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO - USŁUGOWYCH

im. Augustyna Świdra

 

41-600 Świętochłowice,

ul. gen. Wł. Sikorskiego 9,

 

tel. 32 77 000 60,

fax 32 77 000 63,

mail: zspswiet@wp.pl


 

Administratorem Państwa danych osobowych jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach. Szczegóły przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo tutaj:   Polityka prywatności.

 

Z wielką radością informujemy całą społeczność szkolną, że Pani mgr Ewa Krawczyk zwyciężyła, w organizowanym przez Dziennik Zachodni, plebiscycie „Nauczyciel na Medal” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście.

Uroczystość wręczenia dyplomów i nagród odbyła się w miniony piątek, 23 listopada b.r. podczas uroczystej gali w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

W prestiżowym plebiscycie, pod patronatem marszałka woj. śląskiego, uczniowie i rodzice wybierali nauczyciela, cieszącego się ich sympatią i szacunkiem.

 

Gratulujemy Pani Profesor :)

 

W 2018 roku w całym kraju w sposób szczególny obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

9 listopada o godzinie 11.11 włączyliśmy się w ogólnopolską akcję "Rekordu dla Niepodległej" i zaśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego, a 15 listopada odbył się w szkole uroczysty apel.

Uczniowie klasy drugiej i czwartej Technikum, pod kierunkiem Pani Ewy Smędzik, przypomnieli nam o trudnej dla naszego narodu, drodze do niepodległości – niewoli, walkach, wierze, sile i nadziei naszych przodków, wyrażonych w tekstach historycznych, poezji i pieśniach z tamtego okresu.

Wszyscy zgromadzeni nawiązując do pięknej polskiej tradycji wspólnego muzykowania, zaśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego, Marsz Polonia, Rotę i Marsz Pierwszej Brygady.

Szanowni dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie szkół i przedszkolaki.

Już po raz 19, pod koniec listopada, w szkołach i przedszkolach w całym kraju rozpocznie się długo oczekiwane wydarzenie! Wielka akcja zbierania monet pod nazwą Góra Grosza organizowana przez Towarzystwo Nasz Dom. Akcja, która łączy pokolenia. Pewnie niejeden nauczyciel(ka) jeszcze niedawno sam(a) zbierał(a) grosze jako uczeń/uczennica w szkole. Niejeden rodzic jako latorośl, biegał po szkolnych korytarzach i zbierał do puszki drobne monety. Góra Grosza dostarcza nam wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. Kontaktują się z nami nasi byli podopieczni, którzy teraz są rodzicami, a ich dzieci pomagają nam usypywać jak największą Górę Grosza. Byli nasi wychowankowie tłumaczą swoim pociechom, dlaczego warto pomagać innym, którzy doświadczyli rozłąki ze swoimi najbliższymi. Czyż nie jest to najlepsze świadectwo, że nasza wspólna inicjatywa jest ważna i potrzebna? Że ma sens i że dobro powraca?

Drobniaki, wrzucane co roku przez Was, zapoczątkowały wielkie reformy pomocy społecznej w Polsce. To właśnie dzięki Górze Grosza zakupiliśmy i doposażyliśmy małe domy dla dzieci. Czyli miejsca podobne do domów rodzin wielodzietnych, gdzie dzieci znajdują schronienie i mogą się rozwijać pod opieką wychowawców. Możemy odważnie powiedzieć, że wspólnie z Wami zmienialiśmy system i pomogliśmy tysiącom dzieci z domów dziecka i rodzin zastępczych.

Największą zmianą jest to, że w Polsce powstaje coraz więcej takich domków w zamian dużych domów dziecka. Przez lata staraliśmy się także przybliżyć Wam los dzieci i ich rodzin – bez oceny, kultywując korczakowskie („starego doktora Janusza Korczaka”) podmiotowe zasady pomocy bliźniemu.

Nasza pomoc kierowana jest do różnych form opieki zastępczej – tej instytucjonalnej (jak domy dziecka) czy rodzinnej (jak rodziny zastępcze). Mniej ważna jest forma, najważniejsza jest jakość opieki, gdzie dzieciaki z pomocą mądrych opiekunów mogą odzyskiwać radość, wiarę w siebie i dorosłych oraz bezpiecznie marzyć o przyszłości.

Góra Grosza to także zakup rzeczy codziennego użytku czy przedmiotów dla dzieci. To wsparcie w remontach, a także bezpośrednia pomoc specjalistyczna dla dzieci i ich rodzin. Fundusz Góra Grosza pomaga również rozwijać talenty, pasje i zainteresowania naszych podopiecznych. Pozyskane środki pozwalają nam tworzyć programy dla młodzieży, która w niedalekiej przyszłości opuści mury domów dziecka czy rodzin zastępczych. Dajemy dzieciom i nastolatkom siłę, energię i moc!

Inicjatyw dobroczynnych na przestrzeni lat było wiele. Z każdej z nich jesteśmy dumni, a to, że asystujecie nam od lat, mocno nas motywuje i utwierdza w przekonaniu, że to co robimy jest cenne i ważne.

Ale Góra Grosza to przede wszystkim Wy!

To dzięki Waszej ofiarności możemy tak wiele robić dla innych, dla których los nie zawsze był łaskawy. Góra Grosza to empatyczna społeczność. Wokół akcji jest tyle młodych społeczników gotowych do pomocy innym. To takie budujące! Wierzymy, że i Ty przyłączysz się do akcji! Za każdy Twój grosz dziękujemy w imieniu dzieci, którym pomagamy.

 

Więcej informacji o akcji na stronie towarzystwonaszdom.pl

Iwona Niemasz – Przewodnicząca Zarządu Towarzystwa Nasz Dom

Elżbieta Prządka – koordynatorka akcji Góra Grosza

Za nami Świętochłowickie Dni Umiejętności Zawodowych, w ramach których zaproszeni goście uczestniczyli w warsztatach zawodowych oraz w spotkaniach z doradcami zawodowymi.

Podczas 1,5 godzinnych warsztatów, poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń uczniowie poznawali zawód oraz wybrane umiejętności zawodowe.

Nasi goście uczestniczyli w warsztatach w ramach kształcenia w zawodach:

  1. elektryk / technik elektryk - w pracowni, w ramach ćwiczeń, uczniowie i uczennice montowali proste układy elektryczne według przygotowanych rysunków technicznych (układ z dzwonkiem, układ jednobiegunowy z żarówką, układ jednobiegunowy z żarówką i dzwonkiem, układ wielobiegunowy).
  2. fryzjer / technik usług fryzjerskich - w pracowni, w ramach ćwiczeń, uczniowie i uczennice wykonywali proste fryzury, dobierali do fryzury i wykonywali makijaż artystyczny, poznawali tajniki pielęgnacji włosów i skóry głowy.
  3. magazynier-logistyk / kierowca mechanik / technik logistyk - w ramach zajęć uczniowie poznali różne środki transportu oraz zapoznali się ze specyfiką spedycji i logistyki, które są "kręgosłupem gospodarki", poprzez różne przykłady poznali sposoby magazynowania i transportowania różnych towarów oraz zasady ustalania kosztów transportów.
  4. sprzedawca / technik handlowiec - w ramach ćwiczeń i symulacji uczniowie wyznaczali ceny towarów, wprowadzali nowe towary do kasy fiskalnej, metkowali wybrane towary, a na końcu poprzez odgrywanie ról sprzedawcy i klienta symulowali sprzedaż - klient otrzymywał paragon na pamiątkę.
  5. technik ekonomista - podczas rozgrywania gry ekonomicznej "Sezon na śliwki", uczniowie poznawali prawa rządzące gospodarką (popytu i podaży).
  6. technik informatyk - podczas warsztatów uczniowie składali roboty Lego Mindstorms według przykładowego schematu lub własnego pomysłu, a następnie programowali, zadaniem robota było dojechanie do ściany a po jej dotknięciu zawrócenie i powrót na linię startu - liczyła się dokładność.

Zajęcia w pracowniach zawodowych uzupełnione zostały warsztatami z doradcami zawodowymi: Paniami Grażyną Czerny i Elżbietą Wieszała - doradcami zawodowymi z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych oraz Panią Sylwią Górską - doradcą zawodowym z Młodzieżowego Centrum Kariery w Świętochłowicach.

W wykonywaniu czynności na stanowisku, w pracowni kształcenia zawodowego, pomagali im uczniowie kształcący się w powyższych zawodach, którzy uczestniczyli w stażu zawodowym w ramach programu Erasmus+.

Pracownie (elektryczna, informatyczna oraz sprzedawców), w których odbywały się warsztaty zostały wyposażone w sprzęt specjalistyczny zakupiony w ramach programu RPO.

Początkowo warsztaty miały się odbyć w terminie 05-09.11.2018 r., jednak ze względu na duże zainteresowanie trwały do 14.11.2018 r.
Grupy, które z różnych powodów nie odwiedziły nas, zapraszamy w innych terminach (do uzgodnienia).
 
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.
 
Nabór do projektu

"Rozwijam zawodowe skrzydła"

Uczestnikami projektu mogą być uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach kształcący się w następujących zawodach:

fryzjer, mechanik-kierowca, technik informatyk.

Dodatkowo do projektu zapraszamy uczniów kształcących się w zawodzie elektryk,

którzy nie brali udziału w projekcie "Szkoła to wiedza - praktyka to umiejętność - razem to zawód".

 

Dokumenty rekrutacyjne dostępne są w Biurze Projektu lub w sekretariacie szkoły.

Nabór trwa do wyczerpania miejsc.

Informacje dotyczące rekrutacji znajdują się w Regulaminie uczestnictwa i realizacji projektu.

Dokumenty rekrutacyjne do pobrania:

Oświadczenie uczestnika projektu

Deklaracja uczestnictwa

Zakres danych osobowych

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Odwiedza nas 277 gości oraz 0 użytkowników.


PROJEKTY EDUKACYJNE

 PROJEKTY EDUKACYJNE ZAKOŃCZONE


Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31