NABÓR 2018/2019

Regulamin naboru

18.05.2018 - 18.06.2018 - składanie wniosków o przyjęcie do technikum i trzyletniej branżowej szkoły I stopnia.

22.06.2018 - 26.06.2018 - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

6.07.2018 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.

6.07.2018 - 12.07.2018 - potwierdzenie woli uczęszczania do wybranej szkoły - przedłożenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

13.07.2018 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

 


 ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO - USŁUGOWYCH

im. Augustyna Świdra

 

41-600 Świętochłowice,

ul. gen. Wł. Sikorskiego 9,

 

tel. 32 77 000 60,

fax 32 77 000 63,

mail: zspswiet@wp.pl


 

W sobotę, 17 marca, mogliśmy podziwiać monumentalny, sięgający 91 metrów wysokości, Pomnik Bitwy Narodów w Lipsku. Jest to największa pomnikowa budowla w Europie. Został on odsłonięty w 1913 roku z okazji setnej rocznicy słynnej walki, która rozegrała się podczas kampanii Napoleona (w 1813 roku). Wewnątrz pomnika zaprojektowana została platforma widokowa, z której przy dość dobrej pogodzie można podziwiać Lipsk oraz jego okolice Niestety nam pogoda nie sprzyjała - przeraźliwe zimno i wiatr znacznie utrudniały nam zwiedzanie.

Następnie odwiedziliśmy jedną z najstarszych kawiarni w Europie "Zum Arabischen Coffe Baum". Badając jej historię, udowodniono, że kawa jest tutaj serwowana od 1711 r. Niezwykły znak na fasadzie budynku, pochodzący z roku 1720, nadał nazwę kawiarni. Barokowa rzeźba, umieszczona na budynku, przedstawia Orientala, który wręcza filiżankę kawy. Rzeźba ta symbolizuje historię kawy jako daru kulturowego Orientu dla Zachodu. Obecnie w budynku znajduje się kawiarnia i restauracja oraz muzeum, które w 16 pokojach prezentuje eksponaty z 300-letniej historii saksońskiej kultury kawy, takie jak młynki do kawy, porcelanowe zastawy z Miśni, kubki do kawy, różne gatunki kaw w ziarnach, naczynia do prażenia, przygotowywania kawy i filmy o zbiorze i prażeniu kawy.

W niedzielę pojechaliśmy, na ostatnią naszą wycieczkę, do Drezna - stolicy Saksonii. Pomimo olbrzymich problemów z dojazdem z powodu opadów śniegu, mrozu i silnego wiatru udało nam się tam dotrzeć. Drezno zwiedzaliśmy z przewodnikiem - z Dworca Głównego przeszliśmy ulicą Praską do Starego Rynku, zobaczyliśmy Zwinger, Zamek Królewski, Plac Teatralny z gmachem Opery i Kościół Frauekirche. Ostatnim miejscem, które zwiedzaliśmy w Dreźnie było Niemieckie Muzeum Higieny otwarte w 1911 roku. Do największych atrakcji należy wystawa stała o nazwie "Przygoda - człowiek" (niem. "Abenteuer Mensch"). Przygodę zaczynamy w pierwszym pomieszczeniu, które przedstawia, jak na przestrzeni wieków zmieniało się postrzeganie ludzkiego organizmu. Punktem kulminacyjnym w pierwszym pomieszczeniu jest tzw. Kobieta ze Szkła (niem. "Gläserne Frau"), jedna z wielu figur wyprodukowanych na potrzeby studentów medycyny w pracowniach Niemieckiego Muzeum Higieny. Kolejne sale tematyczne wystawy to: Życie i Śmierć, Jedzenie i Picie, Seksualność, Mózg człowieka, Ruch oraz Piękno, Skóra, Włosy.

Upływa ostatni tydzień wyjazdu do Schkeuditz - spędzamy go na praktykach, ostatnich spacerach po mieście, ostatnich zakupach, podsumowaniu pobytu. Zaprzyjaźniliśmy się ze sobą w ramach naszej grupy, a także nawiązaliśmy znajomości z młodzieżą z innych grup. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, zapoznając się z historią, kulturą i sztuką, pracowaliśmy kształcąc się w zawodach sprzedawca, fryzjer, elektryk i mechanik samochodowy, a także staraliśmy się porozumiewać w języku niemieckim i angielskim. Warto było wziąć udział w projekcie!

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Kolejny tydzień za nami, który spędziliśmy, wykonując powierzone obowiązki, na naszych praktykach.

Jesteśmy podzieleni na 3 grupy. Każda grupa odbywa praktyki w rożnych zakładach. Informatycy mają praktyki w Infonetmedia i  Insight4Life, a ekonomistki w British Heart Foundation. Na praktykach obserwujemy zasady funkcjonowania angielskich firm oraz poznajemy nowych ludzi. W czwartek odbyło się spotkanie z przedstawicielami Training Vision. Omawialiśmy mijający tydzień oraz mieliśmy możliwość uzyskania odpowiedzi na pytania, które pojawiły się podczas pobytu. 

Czas wolny to chwila relaksu i regeneracji sił. Jest to również okazja do zwiedzania Portsmouth. Problemem niestety była pogoda, wróciła zima i zrobiło się dosyć zimno. W niedzielę udaliśmy się do Portsmouth City Museum. W muzeum znajdują się obrazy, historie oraz rekwizyty Sherlocka Holmesa oraz mnóstwo informacji na temat historii i życia codziennego Portsmouth. Nie zabrakło również historii Portsmouth Football Club. Dużym zainteresowaniem z naszej strony cieszyła się sala gier. Zobaczyliśmy stare konsole, na których mogliśmy pograć. Najbardziej ekscytująca była gra w piłkarzyki. Następnie całą grupą udaliśmy się do Game Center. Była świetna zabawa.

Pozdrawiamy i zapraszamy do galerii.

Mija drugi tydzień wyjazdu do  Schkeuditz.

Zajęcia na praktykach odbywają się od 9.00-15.30, z półgodzinną przerwą na odpoczynek i lunch. Po zakończonej praktyce odpoczywamy, a następnie jedziemy lub idziemy, w zależności od pogody, do sklepów w Schkeuditz lub w Lipsku. Późnym popołudniem wracamy do ośrodka Gut Wehlitz na obiadokolację. I tak nam mija dzień powszedni. Są jednak i specjalne, ciekawe chwile, inne od codziennej rutyny.

15 marca całą grupą wybraliśmy się na niesamowite wydarzenie muzyczne - koncert orkiestry symfonicznej Gewandhaus w Lipsku. Wysłuchaliśmy VI Symfonii zwanej Patetyczną  Piotra Czajkowskiego - dyrygował Andris Nelsons. 
Po koncercie dowiedzieliśmy się, że nazwa Gewandhaus pochodzi od zabytkowych sukiennic, w których orkiestra występowała od 1781 r. Odbywały się tam pierwsze stałe koncerty w Niemczech. Na organach umieszczono motto orkiestry: "res severa verum gaudium" (powaga jest prawdziwą radością). Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku podczas koncertów mężczyźni i kobiety siedzieli osobno, podobnie jak w kościele. W 1885 r. orkiestra otrzymała nową salę koncertową, zniszczoną w 1944 r. Obecna sala koncertowa przy Augustusplatz pochodzi z 1981 r. Obecnie orkiestra zatrudnia 175 zawodowych muzyków, co czyni ją największą zawodową orkiestrą świata.
W najbliższą sobotę, 17 marca, wybieramy się zwiedzać Pomnik Bitwy Narodów - monumentalny pomnik upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska, a w niedzielę mamy zaplanowaną wycieczkę do Drezna.

Jak widać, rozwijamy się zawodowo i duchowo. Wyjazd na staż do Niemiec, to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności zawodowych, ale również możliwość bliższego poznania naszych zachodnich sąsiadów.


Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć galerii.

Minął pierwszy tydzień wyjazdu na praktykę. Pobyt rozpoczęliśmy od zapoznania się z ośrodkiem Gut Wehlitz. W poniedziałek 5.03.2018 r. odwiedziliśmy fabrykę BMW w Lipsku, a następnie wraz przewodnikiem zwiedzaliśmy centrum Lipska. Zobaczyliśmy Dworzec Główny, Kościół św. Mikołaja, Rynek, pasaże handlowe, Stary i Nowy Ratusz, Kościół św. Tomasza, Uniwersytet, Operę i Filharmonię. Zwiedzanie zakończyliśmy oglądając panoramę miasta z wysokości 120 m n.p.m. z wieżowca MDR.

Od wtorku 6.03.2018 rozpoczęliśmy praktyki zawodowe. Sprzedawcy: w 2 sklepach sieci NETTO w Halle, elektrycy, fryzjerki i mechanik samochodowy w Schkeuditz.

W środę po nieco krótszej praktyce zwiedziliśmy największe i najbardziej różnorodne w Lipsku muzeum o nazwie Grassi, które obejmuje 3 muzea: Muzeum Etnograficzne, gdzie można zobaczyć 200000 eksponatów z każdego zakątka świata, Muzeum Instrumentów Muzycznych - ponad 5000 instrumentów z różnych epok historycznych oraz z różnych miejsc. Muzeum sztuki użytkowej od antyku do współczesności.

Sobotę i niedzielę 10-11.03.2018 spędziliśmy na dwudniowej wycieczce do Berlina. Wraz z panią Kasią, która była naszym fantastycznym przewodnikiem po Berlinie, przemierzaliśmy to piękne miasto, poznając jego historię, muzea, zabytki, a także słuchając ciekawostek o życiu w Berlinie.

 

Pozdrawiamy i zapraszamy do galerii.

W niedzielę 4 marca, po szczęśliwym dotarciu do Portsmouth i zakwaterowaniu u bardzo sympatycznej pani Tracy, udaliśmy się na zwiedzanie miasteczka. Pogoda nam dopisała, a Spinnaker przyciągał naszą uwagę.

W poniedziałek o godzinie 10:00 odbyło się spotkanie szkoleniowe w TRAINING VISION, gdzie omówiono program oraz potrzebne nam dokumenty. Po spotkaniu oprowadzono nas po centrum Portsmouth. Popołudniu odbyły się dwa z trzech spotkań z właścicielami firm przyjmującymi nas na praktyki, podczas których omówiono zakres przydzielonych zadań. Dziewczyny takie spotkanie miały następnego dnia.

W kolejnych dniach uczniowie samodzielnie udawali się na praktyki, a w piątek o 16:00 w biurze TV odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszy tydzień.

W sobotę udaliśmy się pociągiem do Winchesteru, nazywanego perłą południowej Anglii. To urocze miasteczko powinno się znaleźć na liście "must see" każdego miłośnika brytyjskiej historii. Znajduje się tu zamek z XII wieku, z Wielką Salą przebudowaną w latach 1222-1235, która w dawnej formie istnieje po dziś dzień. Na jednej ze ścian Wielkiej Sali wisi od 1463 roku Okrągły Stół Króla Artura. W Winchesterze znajduje się również jedna z większych katedr w Europie. W katedrze znajduje się Biblia z XII wieku. Odbywają się tu liczne koncerty oraz kręcono film " Kod da Vinci". Obok królów saksonskich i zasłużonych mieszkańców jest tu pochowana Jane Austen, autorka powieści "Duma i uprzedzenie". W pobliżu katedry znajduje się Museum City, w którym są zbiory ilustrujące historię miasta. Na uwagę zasługuje Museum City Mill, gdzie można poznać pracę młyna na obrazach, video, a nawet samemu zmielić ziarna na mąkę za pomocą kamieni.

Pozdrawiamy i zapraszamy do galerii.

Odwiedza nas 25 gości oraz 0 użytkowników.


PROJEKTY EDUKACYJNE

 PROJEKTY EDUKACYJNE ZAKOŃCZONE


Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28