BIBLIOTEKA

zaprasza w godzinach

poniedziałek 8.30 - 14.30

wtorek 8.30 - 14.30

środa 8.30 - 14.30

czwartek 10.00 - 16.00

piątek 8.30 - 14.30


ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO - USŁUGOWYCH

im. Augustyna Świdra

 

41-600 Świętochłowice,

ul. gen. Wł. Sikorskiego 9,

 

tel. 32 77 000 60,

fax 32 77 000 63,

mail: zspswiet@wp.pl


 

Administratorem Państwa danych osobowych jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach. Szczegóły przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo tutaj:   Polityka prywatności.

Symbol cyfrowy zawodu 711402

 

Betoniarz-zbrojarz wykonuje elementy betonowe i żelbetonowe będące konstrukcją nośną lub elementem różnych obiektów budowlanych (w tym mostów, tuneli, budowli melioracyjnych). 

 

Kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie:

BD.12. Wykonywanie robót zbrojarskich i betoniarskich.

 

Charakterystyka zawodu

Do jego zadań należy wykonanie stalowego szkieletu i zalanie go wcześniej przygotowaną mieszanką betonową (połączenie cementu, żwiru, piasku i wody). Do wykonania zbrojenia betoniarz-zbrojarz używa suwmiarki, nożyc i giętarki – narzędzi, które pomagają precyzyjnie określić wymiar i wykonać zbrojenie o odpowiednim kształcie. Przygotowane zbrojenie układa się w formy, które zalewane są betonem. Następnie forma trafia do specjalnego pomieszczenia, zwanego autoklawem, gdzie nagrzewana jest parą wodną o bardzo wysokiej temperaturze. Gdy nagrzany element osiągnie odpowiednią wytrzymałość, wyjmowany jest z formy i transportowany do miejsca docelowego (magazyn, skład budowlany). Nad prawidłowością opisanego procesu od początku do końca czuwa betoniarz-zbrojarz. W swej pracy korzysta z rysunków technicznych i projektów konstrukcyjnych. Nieprecyzyjne wykonanie jego pracy mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami – nawet katastrofą budowlaną. 

 

Opis kwalifikacji

W toku kształcenia uzyskuje się wiedzę i umiejętności z zakresu:

  • przygotowania robót betoniarskich i zbrojarskich na podstawie dokumentacji technicznej,
  • kalkulacji robót związanych z montażem stali zbrojeniowej,
  • przygotowywania stali zbrojeniowej do montażu,
  • montażu uzbrojenia,
  • przygotowywania mieszanek betonowych,
  • zbrojenia i betonowania.

 

Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.


PROJEKTY EDUKACYJNE

 PROJEKTY EDUKACYJNE ZAKOŃCZONE