BIBLIOTEKA

zaprasza w godzinach

poniedziałek 8.30 - 14.30

wtorek 8.30 - 14.30

środa 8.30 - 14.30

czwartek 10.00 - 16.00

piątek 8.30 - 14.30


ZESPÓŁ SZKÓŁ EKONOMICZNO - USŁUGOWYCH

im. Augustyna Świdra

 

41-600 Świętochłowice,

ul. gen. Wł. Sikorskiego 9,

 

tel. 32 77 000 60,

fax 32 77 000 63,

mail: zspswiet@wp.pl


 

Administratorem Państwa danych osobowych jest Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach. Szczegóły przetwarzania danych osobowych znajdą Państwo tutaj:   Polityka prywatności.

Mineliśmy półmetek naszych praktyk w Niemczech. Pierwszego dnia naszego pobytu w Schkeuditz zapoznano nas z zasadami ośrodka oraz z planem naszych praktyk. Już drugiego dnia zorganizowano nam wycieczkę do Lipska, gdzie wraz z przewodnikiem poznawaliśmy zabytki jak i historię miasta. Zwiedziliśmy Ratusz, skwer Augustusplatz z Operą Lipską i Filharmonią Gewandhaus, kościół św. Tomasza (znajduje się tu grób Jana Sebastiana Bacha), kościół św. Mikołaja, zabytkowy pasaż handlowy Madler-Passage oraz Uniwersytet. Wjechaliśmy również na taras widokowy znajdujący się na 29 piętrze, niestety z powodu złej pogody widoczność była zerowa.

Rozpoczęliśmy praktyki w Lipsku i niestety zaczęło się wczesne wstawanie. Cukiernik w swoim zakładzie pracy zajmuje się głównie przygotowaniem ciasta na ciastka, wycinaniem ciastek oraz ich dekoracją. Kucharze podczas praktyk pomagają w przygotowywaniu posiłków głównie robiąc kanapki, surówki, sałatki oraz smoothie. Mechanicy zajmują się przedkładką opon, wymianą klocków oraz tarcz hamulcowych, wymieniają również zderzaki oraz szyby.

Po tygodniu pracy pojechaliśmy do Berlina na dwudniową wycieczkę. Po stolicy Niemiec oprowadzała nas p. Kasia. W Berlinie otworzyły się już Weihnachtsmarkt - tradycyjne jarmarki adwentowe, w samym Berlinie jest ich kilkadziesiąt. Miasto jest bardzo ładnie udekorowane, a w powietrzu unosi się zapach prażonych orzechów oraz grzanego wina. My naszą wycieczkę zaczęliśmy od wizyty u Turka, gdzie zjedliśmy coś ciepłego, aby następnie ruszyć na odkrywanie miasta. Pierwsze kroki skierowaliśmy na Plac Poczdamski, gdzie zobaczyliśmy fragment Muru Berlińskiego oraz weszliśmy do hotelu Ritz. Tam mogliśmy obserwować pracę recepcjonistów, barmanów, kelnerek oraz kucharzy. Później poszliśmy do Muzeum Techniki, gdzie mogliśmy zobaczyć samochody, motocykle, zabytkowe wagony, statki, samoloty oraz eksponaty z dziedziny telekomunikacji, informatyki, papiernictwa i wielu innych. Muzeum jest ogromne i naprawdę warte obejrzenia. Zwiedzanie zakończyliśmy wizytą w Reichstagu. Wieczorem dziewczyny wybrały się na zakupy w Primarku, a chłopcy regenerowali siły przed kolejnym dniem. W niedzielę zaczęliśmy zwiedzanie Berlina od wizyty pod Bramą Brandenburską, a później udaliśmy się do salonu Mercedesa, gdzie mogliśmy zobaczyć różne modele samochodów. Póżniej udaliśmy się na Wyspę Muzeów, gdzie zwiedzaliśmy Neues Museum, w którym znajdują się eksponaty sztuki egipskiej (ze słynnym popiersiem Nefretete) oraz zbiory archeologiczne z czasów prehistorycznych, starożytnych oraz wczesnego Średniowiecza. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich w szkole.

Zapraszamy do galerii.

Odwiedza nas 169 gości oraz 0 użytkowników.


PROJEKTY EDUKACYJNE

 PROJEKTY EDUKACYJNE ZAKOŃCZONE


Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31